Новини  Форум  Річки  Озера  Моря  Пам'ятка  Словничок  Радіація  Посилання  Для листів

Із особистого досвіду автора.

Який одяг взяти із собою у похід?
(пам'ятка на www.poezdnik.kiev.ua)

Нижче мова піде про одяг для ВОДНОГО ТУРИЗМУ . Прохання не плутати цей вид туризму із весельним спортом або рафтінгом (див. розділ «Словничок»).

Похідний одяг може бути не новим і не модним, але він завжди повинен бути більш комфортним і практичним, ніж будь-який інший, оскільки життя активного мандрівника більш екстремальне, ніж буденне. Ці слова розповсюджуються і на предмети туалету, і на продукти харчування, і на усі інші похідні речі - вони повинні бути кращими. Чомусь багато туристів не дотримуються цього простого правила вважаючи, що в похід можна брати всяке дрантя, погіршуючи тим самим такий довгожданий відпочинок.

Необхідно відразу обмовитись, що, як і спорядження, універсального (ідеально відповідного для всіх походів) одягу в природі не існує, як не існує і оптимального критерію при його підборі. Протягом десятків років у туристичному середовищі йдуть невгаваючі суперечки - який одяг кращий - з натуральних тканин або з сучасних синтетичних? І кожена із сторін права, оскільки вибір одягу - суб'єктивний, а комфортність - Поняття відносне. З іншого боку будь-який одяг хороший, якщо він не заважає відірвати дупу від дивана і відправитись у подорож з наплічником!

Крім звичайних, туристський одяг повинен відповідати і додатковим вимогам похідного життя, наприклад, верхній одяг не повинен запалати від багаття. Він також повинен швидко висихати після намокання, бути міцним, легким, тонким і одночасно непрокусуваним комахами, в спеку - прохолодниим, а в холод - теплим. І, найголовніше, він повинен бути не дуже дорогим, щоб не було шкода з ним розлучитися - втратити або викинути, коли став непридатним. Цим несумісним вимогам відповідає (на мою думку) більш за все штормовий костюм (комбінезон і штормівка) з тонкого міцного брезенту.

Якщо в прості походи можна брати більш-менш повсякденний одяг, то в міру збільшення складності походів до одягу вимоги зростають, особливо в екстремальних умовах (тривалі навантаження, низькі або високі температури, підвищена вологість, ураганні вітри тощо). У таких умовах від одягу залежить не тільки комфортність і самопочуття, але іноді і життя мандрівника. При підготовці до складних і тривалих подорожей на одязі економити треба дуже обережно. Слід, однак, пам'ятати, що дорогий одяг (тобто сучасний, якісно виготовлений ??із найкращих матеріалів з урахуванням останніх досягнень науки) - не завжди найнадійніший (і навпаки). Наприклад, прості гумові чоботи в умовах тундри - найнадійніше взуття.

Весь похідний одяг повинен складатися з мінімальної кількості речей, які утворюють кілька комплектів:
1. Міський комплект одягу. Будь-яка подорож починається від квартири і при ходьбі по місту (населеному пункту) або в громадському транспорті туристу треба виглядати пристойно навіть з рюкзаком. Не можна, наприклад в метро, ??їхати у брудних чоботях або в подертій одежі коли ви повертаєтеся з походу в дощовий день. Для «міського» комплекту завжди достатньо мати чисті джинси, кросівки і футболку. Наявність такого одягу дуже виручає при відвідуванні (на маршруті або при поверненні) музеїв та інших визначних пам'яток.
2. Комплект одягу для поїзду. закидання групи до місця початку маршруту може бути досить тривалим заходом, наприклад з Києва до Карелії необхідно поїздом їхати дві-три доби. Для такого переїзду шорти і шльопанці - не завадять.
3. Похідний комплект одягу. Цей одяг найважливіший, оскільки в ньому мандрівник знаходиться, практично, всесь похідний час. Він, в свою чергу, ділиться на одяг:
а) ДЛЯ ВЕСЛУВАННЯ, що складається зазвичай зі штормового костюму (якщо з брезенту, то влітку вдягається, як правило, на голе тіло), гумових чобіт з онучами і (при необхідності) головного убору для захисту від сонця.
б) вечірній (ватровий), що складається зазвичай із того ж штормового костюму, зручних (бажано шкіряних) черевиків з двома парами шкарпеток (бав. і вовняних), светри з важкої вовни, тонких бав. штанів (трико), футболки бав. з довгими рукавами і вовняної шапочки. Для холодних днів і ночей завжди додатково необхідно брати в похід: другий вовняний светр (як правило, тонкий), другу футболку бав. з довгими рукавами або бав. сорочку, гірськолижні штани (кобінезон), рукавички вовняні і дві додаткові пари шкарпеток ( бав. і вовняних).
в) Спецодяг, який можна віднести до індивідуального спорядження: для проходження порогів - рятжилет, гідрокостюм і каска і від дощу - плащ або поліетиленова накидка.

Список одягу приведений під списком спорядження в розділі «Пам'ятка» в підрозділі «Що взяти у похід?».

Кілька порад:
- для холодної погоди завжди краще брати в похід багато «тонких» одежинок, ніж одну «товсту»
- онучі бав. на вітрі або біля багаття висихають в 25 разів швидше, ніж вовняні шкарпетки;
- комфортніше кілька разів висушити на собі брезентовий костюм, ніж весь день ходити мокрим у гідрокостюмі;
- будь-який одяг з натуральних тканин комфортніший (але не практичніший) будь-якого одягу із синтетичних тканин зокрема мембранних;
- вигідніше купувати для кожного походу по дві п/е накидки від дощу, ніж один плащ на всі походи;
- черевики для водного походу доцільніше купувати в магазинах «Спецвзуття» - і дешевше, і практичніше.
- чоботи (тільки до колін, інакше при перевороті можна потонути) для водного походу треба купувати виходячи з мінімальної ваги (наприклад, із піноплена).

Автор - Поєздник Сергій, poezd@i.com.ua, Київ, 2007 рік.

Створення сайту - RENAISSANCE.net.ua

Водний туризм України
2002