Новини  Форум  Річки  Озера  Моря  Пам'ятка  Словничок  Радіація  Посилання  Для листів

Розкладка - трудомісткий, тривалий і копіткий комплекс робіт (виконуваний, зазвичай, завгоспом і керівником походу), що включає в себе складання меню кожного дня походу (в тому числі переїздів), закупівлю продуктів, упаковку їх у гермотару і розподіл упаковок за учасниками походу. Ідеальною розкладкою є така, при якій у чергового на кожний прийом їжі є окрема упаковка з повним набором продуктів. Недоліками розкладки є:
- невиправдана відповідальність завгоспа, на посаду якого, як правило, ніхто не погоджується,
- складання меню для всієї групи однією людиною (з його дивними поняттями про їжу) та
- безглуздість витраченої праці, часу і грошей при будь-якій зміні складу групи.
______Усіх проблем, пов'язаних із розкладкою, можна уникнути, застосовуючи замість неї систему «Поїзд"

Із словничка

Система «Поїзд»
або як у поході уникнути розкладки 
(пам'ятка на www.poezdnik.kiev.ua)

Система «Поїзд» - це оригінальний спосіб організації харчування групи в похідних умовах без «розкладки», без завгоспа і без «головного болю» у керівника з цього приводу. Суть системи полягає в тому, що будь-який турист, маючи у своєму наплічнику, наприклад, десятиденний запас провізії на одну людину, може прогодувати своїми продуктами не тільки себе протягом десяти днів, але й десять чоловік протягом одного дня. Інший член групи може прогодувати своїми продуктами всю групу впродовж другого дня походу, третій - на третій день і т. д. Таким чином група з 10 чоловік може вирішити питання харчування в поході протягом 10 днів, розвантажуючи щодня рюкзак одного з членів команди (Чергового). Якщо група з 10 чоловік здійснює подорож тривалістю 20 днів, то на кожного припадає по два чергування, якщо 15 днів, то - по 1.5 чергування (або три рази на двох осіб), якщо 5 днів, то - по 0.5 чергування (або один раз на двох осіб). При останніх варіантах продукти двох людей складаються.

При системі «Поїзд» завгоспа немає і кожен учасник (екіпаж або пара), знаючи кількість своїх похідних днів, самостійно на свій смак і ризик закуповує і упаковує в свій рюкзак продукти в обсязі, розрахованому виключно на власну ненажерливість. Цей захід дає можливість будь-якому туристові з будь-якого міста в будь-якій точці маршруту і в будь-який час приєднатися до команди як вагон до поїзда . Зробити це він зможе, наприклад, в день від'їзду і навіть у середині походу. І навпаки - будь-який учасник може зійти з маршруту в будь-який час і в будь-якому місці. Більш того, коли в якогось члена команди в останній день перед походом поїздка зірветься, група (у питанні харчування) не постраждає - загальний обсяг продуктів при такій системі ЗАВЖДИ буде відповідати кількості учасників і кількості похідних днів.

Система апробована безліч разів і в процесі застосування виявила додаткові переваги - наявність таємничості і здорової конкуренції кухарів, автономність кожного екіпажу (ложки і миски кожен миє і везе сам), бажання чергувати (розвантажити рюкзак) першими і гурманське очікування сюрпризів. Як правило, щоб не вдарити в бруд лицем, кожен бере продуктів трохи більше ніж треба і плюс який-небудь сюрприз (Шоколадний торт або баночку маслин).

У ті чергування, які (при діленні кол-ва похідних днів на к-ть учасників) залишаються в залишку, чергують або всі дівчата, або провинені (дівчата), або добровольці (дівчата), або найкрасивіші (дівчата). У ці завершальні дні всі залишки продуктів сортуються і, при необхідності, складаються. При цьому необхідно враховувати, що каша (особливо молочна), приготована з суміші (залишків) манної, геркулесівської і пшоняної круп, в три рази смачніше (тільки закидати у казан їх треба не одночасно). Макаронні вироби - аналогічно.

При системі «Поїзд» є деяка ймовірність збігу закупівель (всі куплять, наприклад, гречану кашу), але, по-перше, це - малоймовірно (враховуючи конкурентність), по-друге - завжди можна зателефонувати попутникам перед походом і уточнити назву основних страв (круп), тим більше, що вся принадність у додаткових. У третіх, це - дрібниці.

І останнє. Малоймовірно, але може в команду затесатися людина або, що гірше, екіпаж, який, використовуючи принцип самостійності при закупівлі продуктів, буде в свої чергування годувати команду виключно бульйонними кубиками і ін концентратами в той час, коли інші будуть варити борщі і готувати салати зі свіжих овочів. Така невідповідність присікається командиром до походу, а гуртом - під час походу, а якщо і відбудеться, то винуватців знущання над шлунками команди рекомендується у кінці походу живцем засмажити на вогнищі і з'їсти. І в наступні походи таких не брати!

Поєздник Сергій, poezd@i.com.ua, Київ, 2001 рік.

Створення сайту - RENAISSANCE.net.ua

Водний туризм України
2002