Новини  Форум  Річки  Озера  Моря  Пам'ятка  Словничок  Радіація  Посилання  Для листів

Дорогий читачу!
Якщо ви - новачок в туризмі і збираєтеся в недальніх подорож, наше маленьке посібник допоможе вам зробити перші кроки. Воно розповість, як спорядитися в похід, щоб не нести нічого зайвого, як рухатися в дорозі, розбити бівуак, розпалити багаття, надати допомогу потерпілому товаришеві. Зрозуміло наше маленьке посібник не зможе відповісти на всі питання новачка. Так що не забувайте заглядати і в інші, більш повні видання з туризму. Ну, а це нехай буде вашим добрим супутником на туристській стежці - вашим кишеньковим консультантом.


Джерело інформації:

Без автора. Комплект у вигляді гральних карт.

Ленінградський комбінат кольорового друку Союзполіграфпрома при Держкому СРСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі, 193012, Ленінград, пр. Обухівської оборони, 10, 1982 р. Художник І.Петровіч, М 19603. 07.01.82 р. Вид. № 196. замовлення 166. Тираж 240 000. Офсет. 4423411. Комплект 32 шт. Ціна 69 коп

Поради туристові  (пам'ятка на www.poezdnik.kiev.ua):

Ознаки зміни непогожої погоди на ясну:

  1. В суцільних хмарах з'являються просвіти блакитного неба.
  2. До вечора на заході смуга ясного неба. Сонце сідає на безхмарному небі. Форма західного сонця спотворена.
  3. До вечора (і уночі) туман.
  4. З'являються пір'ясті хмари вигадливої ??форми, до вечора зникаючі.
  5. Поступово підвищується тиск.
  6. Сильно падає температура.
  7. Стрижі літають високо.
  8. Увечері та вночі рясна роса.
  9. Вітер днем посилюється, до вечора стихає.
  10. Дим від багаття піднімається вертикально.
  11. Комарі літають роєм ("товчуться").

Ознаки зміни ясної погоди на непогожу.

  1. Перисті хмари рухаються із заходу, змінюючи обриси.
  2. Тиск безперервно падає декілька днів.
  3. Купчасті хмари до вечора збільшуються у розмірах.
  4. У день ясно, а до вечора хмари товщають і згущуються.
  5. Зменшується різниця між денною та нічною температурою.
  6. Увечері стає тепліше, ніж уранці.
  7. Збільшується видимість віддалених предметів і чутність віддалених звуків.
  8. До вечора вітер не вщухає, а посилюється.
  9. Дим від багаття стелиться над землею.
  10. Сонце сідає в хмару. Над хмарою.
  11. Видно перисті або перисто-шаруваті хмари.
  12. Червона зоря вранці і ввечері.
  13. Вночі немає роси, а в низинах не видно туману

Зразковий склад аптечки на групу з 8 осіб:

  1. Йоду - 5 ампул, для обробки ран.
  2. Нашатирний спирт - 3 ампули, давати нюхати при непритомності.
  3. синтоміцинової емульсії - 10-30 г, для загоєння ран.
  4. Аспірин - 5 пачок, сульфадимезин - 8 пачок, жарознижувальну.
  5. Пірамеїн - 8 пачок, від головного болю.
  6. Фталазол, бесалол * - 8 пачок, при шлункових розладах.
  7. марганцівки - 10-20 г, для знезараження води, обробки обпалених місць, прийому при отруєнні.
  8. Спирт - 100 г.
  9. Бинти широкі і вузькі 10 шт.
  10. Вата - 200 г.
  11. Джгут гумовий - 1 шт.
  12. Термометр - 1 шт.

Ліки, відмічені зірочкою, в відповідно зменшеній дозі, складуть обов'язкову в поході особисту аптечку, яку зручно носити в коробочці 100 * 40 * 17 мм в кишені. При необхідності в цей список включають валідол і індивідуальне ліки.

Норми харчування для літньої пішохідної подорожі (вага добової порції на людину):

  1. Хліб - 500 г; може бути замінений сухарями (250 г) і млинцевим борошном.
  2. Крупи (пшоняна, вівсяна, манна та ін) - всього 200-250 м. Замість частині крупи можна купити картоплю (1 кг замість 250 г).
  3. Макарони (локшина, ріжки) - 50 г.
  4. Сало свиняче - шпик - 30 г.
  5. Масло топлене - 20 г.
  6. Масло вершкове (для нетривалих походів) - 20 г.
  7. М'ясо (набувається в дорозі або замінюється консервами) - 100 г.
  8. Ковбаса (копчена) - 50 г.
  9. Яйця (купуються в дорозі) - 50 г або сухий омлет.
  10. Молоко (набувається в дорозі) - 200 г або замість нього порошкове, сухі вершки.
  11. Цукор - 150 р.
  12. Сіль, перець, лавровий лист, чай тощо - 30 г.

Усі речі повинні бути надійно упаковані.

Одяг (крім штормівки) помістіть в окремий мішок із щільної тканини. Штормову куртку укладіть зверху під клапан наплічника, щоб вона завжди перебувала "під рукою". Фотоплівки зберігайте в міцній жерстяній коробці з кришкою, загерметизувати її лейкопластиром. Сипучі продукти тримайте в щільних матерчатих мішечках. Вміщені в такому ж мішечку сіль, цукор, сірники (основний запас) додатково покладіть в поліетиленовий мішечок. Останній зав'яжіть міцно шнурком. У кишенях штормівки слід мати аварійний запас сірників (10-20 сірників і запальна дощечка) в герметичній упаковці.

Рекомендований список групового спорядження:

Намети (по числу учасників).
Сокири середні (1 на 5 осіб). Закрийте лезо шматком гумового шланга.
Відра дюралеві, овальні (з розрахунку 1,5 л ємності на 1 людину) в чохлах зі щільної тканини із зав'язками.
Ватрово-варильні пристосування: гаки і сталевий трос для підвіски відер, ополоником; при необхідності - деко (50 х 30 см) з дюралевого листа - для випічки коржів і смаження риби.
Компас Адріанова (2-3 на групу).
Ліхтарики електричні (1 на 5 осіб). Заблокуйте кнопку самовільного включення в рюкзаку.
Карти, схеми, маршрутний лист, поштова папір, конверти в планшеті.
Рибальські приналежності.
Рукавиці (вогнищеві).

Найпростіший ремонтний набір

необхідний навіть в нескладному пішому поході.
  1. Голки різні.
  2. Нитки чорні і білі (№ 10).
  3. Товсті капронові нитки.
  4. Гудзики різні.
  5. Шматки тканини і шкіри, тасьму, вірьовки.
  6. Цвяхи для взуття,
  7. Дріт м'який, товстий (діаметром 1,5-2 мм), залізний або мідний.
  8. Шило.
  9. Напилок.
  10. Брусок для точки ножів і сокир.
  11. Маленькі пасатижі, ізоляційну стрічку, лейкопластир, гумовий клей і латочки для ремонту гумових чобіт.
  12. Універсальним інструментом служить шило-голка - пристрій, що складається з порожнистої рукоятки, що містить клубочок ниток, і міцної голки (від взуттєвої швейної машини), закріпленої в рукоятці. За допомогою шила-голки можна пришити відірвалися лямки до рюкзака, полагодити намет, черевики.

Вміння знаходити чисту питну воду.

Необхідний навик мандрівника. Дуже хороша вода з джерела, що б'є на схилі берега річки або водоймища. Інтенсивне кип'ятіння - найбільш радикальний спосіб очищення від бактерій ставкової та болотяної води.

Якщо закип'ятити воду не можна (або немає часу), можна частково знезаразити її декількома краплями йоду або крупинками марганцівки (вода майже зовсім не повинна бути пофарбована). Існують також спеціальні таблетки для знезараження неперевареної болотяної води. Набираючи воду з заболоченого ставка, не слід просто зачерпувати її. Набагато краще вирити поруч зі ставком ямку і почекати кілька хвилин, поки вона заповниться більш чистою, фільтрованої через грунт, водою. В період повені і танення снігів вода з лісових озерець і ям не вимагає очищення.

У холодну вітряну погоду

не допускайте переохолодження організму і сильного перегріву його. Як правило, штормова куртка використовується більшу частину часу.

При необхідності одягнутися тепло збільшуйте число внутрішніх шарів одягу светрів, сорочок і т. п. Носіння светра у вітряну погоду без зовнішньої щільної куртки не має великого сенсу. По приходу на місце привалу відразу ж одягніться, не чекаючи початку охолодження. При виконанні робіт з організації табору можна одягнутися легше. Біля вогнища працюйте в штормівці: іскри і вуглинки великого багаття краще зісковзують з брезенту і не пропалюють його, в той час як куртка із синтетичного матеріалу (капрон, нейлон) швидко проплавляются іскрами.

При важкому харчовому отруєнні

(сильні болі в животі, блювота, пронос) слід промити шлунок. Для цього дайте потерпілому пити слабкий теплий розчин марганцівки або питної соди. Пити його треба крушками до тих пір, поки не буде викликана блювота. Всього може знадобитися до 5-6 л. розчину. При відсутності марганцівки додайте в теплу воду трохи мила. Після спорожнення шлунка забезпечте спокій, зігрівання тіла (грілки до кінцівкам). Продовжуйте давати рясне пиття (міцний чай). Якщо стан хворого не поліпшився, зверніться до лікаря.

Розпорядок дня

в поході залежить від його характеру і складу групи, але загальне правило полягає в наступному. Піднімайтеся раніше: ранкові години найбільш приємні. У погану погоду чергові встають за 1 - 2 години до загального підйому. Виходьте на маршрут можливо раніше, а на нічліг стаєте за 1 - 2 години до темряви. Коли стемніє, табір вже має стояти, дрова бути заготовлені і вечеря варитися. тривалість денного привалу на обід визначається погодою, маршрутом, режимом часу. При русі з рюкзаками обов'язкові регулярні зупинки - через 40 - 50 хвилин ходу на 10 - 20 хвилин, в залежності від ваги рюкзаків. Оскільки повноцінний відпочинок на маршруті виходить тільки при днюванні, влаштовувати "Полуднівки" недоцільно.

При довгій стоянці великої групи

прийміть заходи по охороні місця табору від псування і забруднення. Убиральню влаштовуй в стороні від табору і джерела питної води. Згортаючи табір, "територію" ретельно приберіть, горюче сміття та відходи спаліть в багатті, банки, пляшки, а також місця вбиралень закопайте. Не спалені дрова притуліть до стовбурів дерев: на землі вони швидко згниють. Дбайливе відношення до природи - обов'язок кожного туриста.

Встановити розташування сторін світла

можна і за відсутності компаса. В безхмарну погоду сонце знаходиться на півдні в 12:00 по сонячному або в 13 годин за декретньому (по годинах) часу. Оскільки сонце зміщується за 1 годину на 15 про , то можна, маючи годинник, досить точно визначити по ньому сторони світу в будь-який час дня.

Вночі напрям на північ вказує Полярна Зірка (остання зірка в "ручці ковша" Малої Ведмедиці), яку легко знайти на продовженні лінії, що з'єднує дві крайні зірки ковша Великої Ведмедиці на відстані, рівному приблизно 5 відстаням між цими зірками.

Квартальні просіки в лісах найчастіше йдуть з півночі на південь і зі сходу на захід. Напрям на північ визначається по просіці, що розділяє квадрати з найменшими номерами, які нанесені на квартальних стовпах.

Гриби.

Навіть хороші гриби при надмірному споживанні можуть викликати отруєння через погане засвоєння організмом грибної клітковини. Отруєння ж блідою поганкою і мухоморами може призвести до трагічного результату. Тому вживайте в їжу тільки добре знайомі гриби, виключно у вареному, смаженому або солоному вигляді.

Вони зображені на кольоровому малюнку. Це - білі (1), лисички (2), рижики (3), підосичники (4), підберезники (5), моховики (6), сироїжки (7) і маслюки (8).

Для швидкої засолювання гриби відварюють 2:00 в густому розсолі зі спеціями (взятими для цього випадку з собою), після чого перекладають у пластиковий мішок. У такому вигляді вони досить добре зберігаються і зберігають високі смакові якості.

взуття

- це найбільш важливий елемент особистого спорядження туриста - повинне відповідати характеру маршруту і забезпечувати збереження ніг. При переходах по твердому грунті, камінні обов'язкове взуття на жорсткій підошві і з м'яким верхом. У всіх випадках воно повинне бути вільним, добре сидіти на нозі, одягненої в 1 - 2 вовняні шкарпетки. Посадити шкіряне взуття по нозі можна розмочивши щільно надіті (на кілька шкарпеток) черевики водою і висушивши їх на ногах при ходьбі. Іноді операцію потрібно повторити.

При подорожі в умовах постійної вогкості доцільні гумові чоботи з повстяною устілкою, але тривала ходьба в них вимагає деякої звички і більшого запасу шкарпеток або онуч.

У таборі зручні тапочки або кеди, особливо якщо основний взуттям служать гумові чоботи.

Сонячний і тепловий удари

супроводжуються ослабленням пульсу і дихання, почервонінням шкіри, втратою свідомості.

Розвантажте потерпілого, укладіть його в тінь, поливайте голову водою, обмахуйте. Прикладіть до ніг пляшку з гарячою водою (нагріті в багатті камені округлої форми).

Опіки шкіри (сонячні або від полум'я)

обробіть 5%-ним розчином таніну або марганцівки, від чого на рані утворюється захисна кірка. В ускладнених випадках накладіть стерильну пов'язку.

При укусі змії

потрібно швидко видавити з ранки (не натискаючи дуже сильно) крапельки крові. Промивайте ранку спиртом, одеколоном, кип'яченою водою або розчином марганцівки.

відсмоктують кров ротом (з частим спльовуванням) допустимо тільки при повній цілості слизових оболонок рота. Слід більше пити (молоко, чай, кава, вода).

При укусі в руку або ногу ураженій кінцівці необхідно забезпечити спокій. Руку підвішують в зігнутому положенні до грудей. Ногу можна прибинтувати до шини, як це роблять при переломі. Необхідно стежити за тим, щоб у міру розвитку набряку пов'язка не врізалася у тіло.

При укусі змії не можна робити перетяжки. Приймати спиртні напої абсолютно неприпустимо. У важких випадках зверніться до лікаря.

Найпростіший засіб від комарів і гнусу

- шматок легкої матерії, пов'язаної на голову або приколеної шпильками на головному уборі, що прикриває плечі і спину. "Манжети" прикріплені до рукавів захищають зап'ястя. Закритий накомарник можна виготовити з мелкоячеиїстой сітки (капронова тюль) темного кольори: крізь білий накомарник нічого не видно. З крупноячєїстої сітки (обривки невода) можна зробити сітку Павловського.

Ефективна і звичайна "авоська", надіта на голову і спадаюча на плечі. Сітку Павловського та інші крупноячеїсті накомарники просочіть спеціальним складом (диметилфталат - 1 частина, кіноплівка негорюча - 4, ацетон - 10 частин), що зберігає їх "антикомарні" властивості протягом року.

На спітнілу шкіру, та зіпрілу матерію сідає в 2 - 3 рази більше комарів, ніж на суху. Крім того, за даними науки, з усіх кольорів комарі віддають перевагу блакитному.

При сильному замерзанні рук

Надіньте рукавиці і, нахилившись, розмахуйте руками вперед і назад з періодом приблизно 1 секунда. замерзлі ноги відігрівайте так само. Робіть можливо більш широкі і енергійні махи.

При тривалому загальному переохолодженні може несподівано наступити шок - тимчасова втрата свідомості. Треба діяти швидко - потерпілого посадіть і накиньте на нього теплий одяг, наявну під рукою (не треба одягати у рукави - час дорогий!). Після повернення свідомості дайте цукор, глюкозу, вино, нюхати нашатирний спирт.

При виборі місця для табору

потрібно враховувати:

  1. безпеку його - можливі раптовий підйом води в річках або сухих руслах і затоплення низин, зсуви крутих схилів, каменепади, лавини, вітровала, удари блискавки у високі дерева;
  2. забезпеченість дровами і водою - потреба в них визначається тривалістю стоянки і погодою;
  3. комфорт існування - відсутність або мала кількість гнусу (відкрите місце), захищеність від вітру і негоди, сухість місця, відносне розташування вогнища і наметів, пристрій кухні;
  4. вид табору - час освітлення наметів сонцем, вигляд із наметів, багаття.
  5. 

Прийшовши на місце привалу,

виділіть 5 10 хвилин для короткого відпочинку і переодягання. Потім. не зволікаючи. приступайте до організації табору. Спочатку кілька людей розчищають місце для наметів (за вказівкою керівника групи), більшість групи виряжаються на збір дров. чергові готують місце для вогнища і приносять воду.

Після того як більша частина необхідних дров зібрана і загальне розміщення табору визначилося, чергові розводять багаття, а звільнені від збору дров встановлюють намети або допомагають черговим по кухні.

По закінченні робіт по організації табору наступає вільний час для відпочинку (крім чергових).

Краї відкритої рани

(по її окружності) обробіть розчином марганцівки або йодом і забинтуйте антисептичним матеріалом (стерильний бинт, пакет першої допомоги). При відсутності стерильного матеріалу чистий шматок тканини проведіть над відкритим полум'ям кілька разів, потім нанесіть йод на те місце ганчірки, яке буде стикатися з раною.

При сильній кровотечі накладіть джгут з підручних матеріалів (див. малюнок). Затягуйте джгут до зупинки кровотечі. Через кожні 20 - 30 хвилин розслабляйте на кілька секунд, щоб стекла кров, і затягуйте знову. Всього тримати затягнутим не більше 1,5 години. поранену кінцівку тримаєте піднятою.

при переломах

(відкритих і закритих) виключіть можливість руху зламаної кінцівки, наклавши шину. доставте потерпілого у лікарню.

При розтягненнях і сильних ударах туге бинтування, холод на ушкоджену частину (надалі через добу - тепло). У важких випадках доставте потерпілого до лікаря.

Вивих кінцівки характеризують зміна конфігурації суглоба, сильні болі при найменшому русі. Кінцівку зафіксуйте в стані найменшої болючості і доставте потерпілого до лікаря. Неприпустимо "вправляти" вивих самостійно.

Для перенесення потерпілого спорудіть гамак з намету, прив'язаного до жердини (див. малюнок). Найпростіші носилки можна виготовити простромивши жердини в рукави одягу.

Розпалювання.

Для розпалювання вогню, в залежності від погоди і наявності дров, потрібно запастися паливом на 1-4 години горіння. чим гірші дрова, тим ретельніше готуйте підпал. Якщо грунт мокрий, покладіть на нього настил з колод або великих гілок, можна сирих, щоб вугілля не провалилося. Розпалювання (тонкі стружки сухого хвойного дерева, тонкі сухі гілки під крони ялини, смолисті тріски або шматки кори) складайте шалашиком або пакетом (поступово збільшуючи товщину трісок) тим щільніше, чим холодніша або сиріша погода.

Слідкуйте, щоб забезпечувався піддув. При дощі спорудітье прикриття.

При дальніх піших переходах

Постійно стежте за станом ніг, щоб вчасно попередити натертості. При перших ознаках натертості - усуньте причину (складки на шкарпетках тощо) і захистіть натерте місце м'яким тампоном - ватою, марлею, ганчірочкою так, щоб не турбувати його. Можна зміцнити тампон лейкопластиром, але тільки якщо на шкірі ще не утворилася ранка. В останньому випадку обробіть її антисептиками і забинтуйте.

Часте миття ніг, сухі чисті шкарпетки, зручне просторе взуття з нетугою шнурівкою - найкращі профілактичні заходи від натертостей.

Обробка Поєздника Сергія, poezd@i.com.ua, Київ, 2002 рік.

Створення сайту - RENAISSANCE.net.ua

Водний туризм України
2002