Новини  Форум  Річки  Озера  Моря  Пам'ятка  Словничок  Радіація  Посилання  Для листів

Дніпро–Чорне море 2006 (Херсон–Кінбурнзька коса).
Опис водного туристичного маршрута
на www.poezdnik.kiev.ua.

Гарний маршрут для відпочинку.

Дві байдарки: Салют, Таймень. Троє дорослих, троє дітей.

Стандартний байдарочний одяг слід доповнити брилями, кремом від обгорання, та футболкою з капюшоном від вітру.

Поїздом до Херсона. З вокзалу на пійманому бусику до Дніпра, краще в зону, яка відмічена на мапі як «Поселок 4».

Першу стоянку доцільно робити у Голій Пристані навпроти центральної набережної, відразу за крутим поворотом. Тут річка Конка. Вода достатньо прозора, при купанні видно ноги. Гарний вигляд на набережну, де є необхідні магазини.

По Конці спускаємось у затоку Збурівський Кут. Можна зайти у Стару Збурівку за водою та продуктами. У затоці починаються хвилі, тому, якщо немає необхідності заходити у село, то можна по Конці дістатися просто до лиману. Лівий берег лиману покритий очеретом, тому стоянок багато немає. Але при бажанні їх можна обладнати. Шукаємо очерет за яким є ознаки суші: мають стояти дерева. Там повинне бути піщане дно. За дві-три години очерет під корінь вирубується і гарний пляж забезпечений.

Але дуже чудова стоянка є навпроти о.Тендер. Це місце ми назвали «У Серожі». Підприємець із Херсона Сергій тут має дачу, де він виполов від очерету пляж, прокопав до дачі канал для катера та скутера. У цьому місці прекрасний тінистий гай з дровами. На дачі водогін. Він нас люб'язно прийняв, поставивши резонні умови – не нагадити. Тим більше, що це співпало з нашим гаслом: після нас місце має бути краще як до нас. Добра риболовля, в очереті нудиться без сковороди короп. Навпроти цього пляжу розташований острів Тендер (якась цікава назва, бо далі буде о.Тендра, ще далі Тендрівська коса.) З пляжу до острова десь біля кілометра. Варто туди сходити на байдарці – біля нього гектарів десять білих лілей.

Але найбільшою приємною несподіванкою дельти Дніпра були величні білі птахи – пелікани. Місцеві жителі говорили, що птиці в цих місцях з'явилися недавно, десь з 2002 року. Ми їх бачили здалека і ще, коли вони пролітали над нами, аж чути було тугий рух повітря від їхніх велетенських крил.

Для зауваги. Реальний час греблі буде більшим за розрахунковий через зустрічну течію 1-2 км за годину. Протитечія починається після полудня. Максимальна - під вечір. Це звичайне явище для лиманів та річок, що в них впадають. Нагін води викликаний припливами моря. Тому, ставлячи намет, майте на увазі, що вода періодично піднімається до 20-30 см.

Далі. У Рибальчому можна поповнити запас продуктів. Наступну стоянку можна робити у піщаному кар'єрі. На мапі він не показаний. Це велетенська штучна затока навпроти островів Вербки. Здогадатися про наявність якогось об'єкта на мапі можна по шосейній дорозі, яка підходить невідомо куди. У кар'єрі багато морських барж та буксирів, але місце під деревами можна легко знайти, оскільки затока дуже велика.

Наступна стоянка у Геройському. Як не допливете до нижчеописаних стоянок, то, як пощастить, побачите «гівняний берег», який здаля нагадує райський куточок. Трохи далі - «сірководневі озерця», після проходу по яких байдарками за кормою кипить вода – виходять бульбашки з сірководнем. До речі, стара назва цього села - Прогноїв.

На центральному «пляжі» можна зупинитися і на ночівлю. Тут ще збереглась пристань, на яку при Союзі ходила «Ракета». Біля пристані встановлено пам'ятник Прогноївській паланці запорізьких козаків, що була тут 500 років тому. На цьому місці рибалки о 6-00 здають заготівельникам карасиків та коропців, яких можна задешево купити і, на кінець, наїстися риби. У селі можна набрати солі – продукту місцевого промислу, кристали якої досягають 1 см. Але краще зупинитися на мальовничій стоянці десь за півгодини греблі далі від Геройського.

Надалі браку стоянок немає. Тінь від лохів і пляж - повсюди. Лохи – це не хлопці, а дерева. Російською - Лох серебристый, українською - Маслинка звичайна. Це дерево надалі супроводжуватиме вас повсюди. Має неприємну властивість - гілки обсипані шипами. Тому наступати на гілку, що лежить на землі, небажано.

Василівка – останнє село де можна дешево купити овочі. Вже у Покровському помідори у 2-3 рази дорожчі через наплив відпочиваючих. Після Василівки за годину греблі гарна стоянка біля соснового насадженого лісу. Це вже зона лісництва. На березі може чергувати лісник. Але він дядько не злий, розповість де за 3 км знаходиться лісництво. Там можна набрати води. І ще лісник розповість, де можна побачити – увага - рожевих фламінго. Від лісництва біля години ходьби до солоних озер, де оселились ці птахи. Не полінуйтесь і буде що згадати. Фламінго з'явились в Україні недавно.

Після Покровського розміщено ряд пристаней, куди по два рази на день приходять баркасики з Очакова. Сюди на пару деньків люди приїжджають з наметами. Тут рекреаційна зона: за встановлення намету та з особи треба платити певну невелику суму. Але це зовсім виправдано, оскільки бабетта, яка кожен ранок на тракторі об'їжджає берег, окрім мита збирає й усе сміття, так що берег не сплюндрований.

На пристані навпроти Очакова можуть бути проблеми з прикордонниками та митниками. Але вони трохи понадимають щоки (щось на зразок: «где зарегестрированные в установленном порядке документы на плавсредство») і відпустять. Далі можна відмітитись фотками на самому кінці коси, де Дніпровсько- Бузький лиман сходиться із Чорним Морем.

Повертаємо по морю майже прямо назад. На морі також немає проблем із стоянками. Вода прозора. Вечорами видно світіння води під руками та спалахи морських хвиль, що нагадує північне сяйво. Є дельфіни. Деколи, після шторму, коли сильно перемішується вода, внаслідок виходу глибинних сірководневих вод, до берега прибиває багато «очумілої» риби: бички, камбала, голка та інші. Можна постояти із тиждень, спакуватися і переправитись катерком до Очакова, з пристаней якого маршрутки довезуть вас до Миколаєва на поїзд.

Опис зробив Святослав Заставський (Київ) 8(067)181-6856

Выложено в июле 2008 года Поездником Сергеем, тел. в Киеве - 4505910, e-mail: poezd@i.com.ua, сайт: www.poezdnik.kiev.ua - «Водный туризм Украины»

Водний туризм України
2002